آنتن میکروتیک چیست؟

شرکت میکروتیک یکی از معتبرترین شرکت ها در حوزه تولید تجهیزات وایرلس و شبکه می باشد. تولیدات این شرکت دارای گوناگونی و تنوع مدل بسیاری بوده که می تواند نیاز هر کاربری را چه در سطح خانگی، اداری یا سازمانی برطرف کند. یکی از ویژگی های خوب شرکت میکروتیک سبد کالایی کامل تجهیزات این شرکت می باشد و این امکان را به شما می دهد تا تمامی ملزومات تجهیزات وایرلس خود را به صورت یکپارچه از این برند تهیه نمایید.

برای استفاده از رادیو وایرلس نیاز به آنتن می باشد. آنتن وظیفه انتقال اطلاعات به صورت سیگنال را دارا می باشد به صورتی که در دو سمت یک ارتباط به ازای هر رادیو شما نیاز به یک آنتن دارید. اغلب آنتن های موجود در بازار سیگنال را به صورت دوطرفه و عمودی و افقی ارسال می کنند. انتخاب یک آنتن خوب همانند انتخاب یک رادیو وایرلس خوب اهمیت ویژه ای دارد زیرا یک آنتن بی کیفیت به مراتب می تواند از توانایی رادیو وایرلسی که تهیه کردید بکاهد. آنتن های میکروتیک با دقت و آلیاژ بسیار با کیفیتی (آلومینیوم) تولید می شوند و مناسب استفاده با اکثر رادیو وایرلس های آن شرکت و یا حتا شرکت های دیگر می باشد.

لازم به ذکر است برخی رادیو وایرلس های شرکت میکروتیک، رادیو آنتن یکپارچه می باشند و برای استفاده از آنها نیازی به آنتن مجزا نیست برای مثال می توان به SXTsq یا QRT و غیره اشاره کرد.

 

انواع آنتن میکروتیک (Mikrotik)

آنتن های میکروکتیک در دو نوع دیش و سکتور در بازار قابل تهیه می باشند.

دیش میکروتیک

از دیش میکروتیک برای ارتباطات دو طرفه استفاده می شود و قابلیت سازگاری با رادیو هایی نظیر نت متال، بیس باکس و غیره را دارا می باشد. دیش میکروتیک در بازار با نام mANT30 و mANT30 PA شناخته می شود که به ترتیب در دو مدل معمولی و پایه سنگین عرضه می شوند.

سکتور میکروتیک

از سکتور به دلیل فضای دید 120 درجه ای اکثرا برای ارتباطات یک نقطه به چند نقطه استفاده می شود و قابلیت سازگاری با رادیو هایی نظیر نت متال، نت باکس و غیره را دارا می باشد. سکتور میکروتیک در بازار با نام mANT 15s و mANT19s شناخته می شود که به ترتیب در دو مدل 15dBi و 19dBi عرضه می شوند.

برای ارتباط بین آنتن های میکروتیک و رادیو ها از کابل رابط یا پیگتیل استفاده می شود که نام تجاری آن در بازار RP-SMA می باشد و در بازار ایران در کیفیت های متفاوتی یافت می شود، همچنین بازه فرکانسی آنتن های میکروتیک در باند 5 گیگاهرتز می باشد.

سوالات متداول

  • آنتن های میکروتیک در مدل های دیش و سکتور ساخته می شوند.

  • در جعبه دیش های میکروتیک متعلقات دیش و پیگتیل وجود دارد.

     
  • خیر، آنتن های میکروتیک قابلیت سازگاری با تجهیزات شرکت های دیگر نظیر میموسا را دارد.

دیش های میکروتیک در دو نوع پایه سبک و سنگین و فقط در اندازه 30 dBi تولید می شوند.