امروزه صنعت دوربین ها و سیستم های حفاظتی به گونه ای پیشرفت کرده که می توان نسبت به نیاز ها و شرایط پیش رو انواع و اقسام تکنولوژی های روز را با هدف بهبود عملکرد و کارایی به مجموعه خود اضافه کنید .
“WDR”  یکی از این تکنولوژی ها است که عملکردی نه چندان پیچیده اما کاربردی دارد .

Wide Dynamic Range

که به اختصار wdr  نوشته می شود تکنولوژی پر مصرفی برای افزایش کیفیت تصویر در شرایط نوری مختلف می باشد . در صنعت دوربین های مداربسته از سه نوع wdr استفاده می شود :

WDR

این تکنولوژی به دوربین امکان می دهد که در شرایطی که نور محیط تغییر می کند تصاویر کیفیت بالاتری داشته باشند . برای مثال هنگامی که شما دوربین را در ورودی یک ساختمان یا مجموعه قرار می دهید و افراد از محیط پر نور به داخل مجموعه بروند و یا برعکس ، چهره افراد در دوربین به بالاترین کیفیت ممکن نمایش داده شود . در حالی که در یک دوربین معمولی چهره افراد در این شرایط بصورت تیره و نا واضح نشان داده می شود و برای مناطق پر رفت و آمد و مناطقی که نیاز به شناسایی چهره افراد دارند ، مشکلی امنیتی به حساب می آید .
WDRدر واقع بر چند عامل وضوح تصویر ، روشنایی ، کنتراست رنگی و جبران نور در مناطق تاریک ، اثر دارد . WDR  را می توان در انواع دوربین های IP و آنالوگ یافت . واحد اندازه گیری آن دسی بل (db) است به طوری که هرقدر این مقدار بالاتر باشد عملکرد بهتری در شرایط نامناسب نوری دارد .

WDR دیجیتال یا DWDR

True WDR  یا Sensor WDR تکنولوژی True WDR که گاهی به نام Sensor WDR شناخته می شود ، امروزه طرفدارهای زیادی را به خود جلب کرده .
عملکرد آن به این شکل است که دوربین در زمان های مختلف شب و روز، از تصویر صحنه هایی را ذخیره کرده و با تطبیق این تصاویر با هم ، به بهبود کیفیت در مناطق تاریک کمک می کند .

این تکنولوژی معمولاً با توجه به شرایط نوری در سه سطح کم ، متوسط و زیاد تنظیم می شود . برای انتخاب سطح مناسب لازم است که به دقت، کالیبراسیون WDR  را انجام داد . چرا که تنظیم اشتباه آن می تواند در کیفیت تصویر دریافتی تاثیر منفی بگذارد . برای مثال اگر روی سطح کم در شرایط نامناسب قرار گیرد ، تصویر شفاف و روشن نخواهد بود و از طرفی دیگر تنظیم آن روی سطح زیاد ممکن است نقاطی از تصویر را بیش از اندازه شفاف کند پس باید در تنظیم میزان True WDR  دقت زیادی به خرج داد .

طبیعتاً دوربین هایی که به هر یک از تکنولوژی های WDR مجهز باشد نسبت به دوربین های معمولی قیمت بالاتری دارد چرا که این تکنولوژی نیاز به برد و قطعات پیشرفته تر و قوی تری دارد اما این دوربین ها به دلیل استفاده ی زیاد و کاربردیشان به شدت ارزش خرید بالایی دارند .