مهم ترین و گرانترین اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته،لنز می باشد. 

لنز

جز مهم ترین تجهیزات سیستم های نظارت تصویری است. لنز دوربین مداربسته از عدسی هایی تشکیل شده است که وظیفه اصلی آن تنظیم زاویه دید و انتقال نور از محیط بر روی سنسور را برعده دارند لذا هرچقدر کیفیت و زاویه دید بالاتری داشته باشد موجب می شود که امنیت محیط اطراف بالا رود و هم چنین تصاویر بهتری در اختیار کاربران قرار دهد و این نکته را باید در برداشت که هر چقدر کیفیت لنز بالاتر باشد، قیمت دوربین مداربسته گران تر خواهد بود. یکی از مشخصات مهم در لنزها،فاصله کانونی آن می باشد که واحد آن برحسب میلیمتر است.فاصله کانونی بیانگر زاویه دید و میدان دید دوربین مداربسته  با زاویه دید رابطه معکوسی دارند و هرچقدر فاصله کانونی بیش تر باشد زاویه دید کم تر خواهد بود(و بالعکس)

برخی از دوربین ها مانند دوربین دام لنزی ثابتی دارند (لنز ثابت لنزی است که فاصله کانونی ثابتی دارد و نمی توانیم آن را تغییر دهیم) دوربین های باکس یا صنعتی، بدون لنز به فروش می رسند و بسته به نوع نیاز کاربران باید دوربینی با لنزی مناسب در اختیارشان قرار دهیم.
لنزها انواع مختلفی دارند:1) لنز ثابت 2) لنز متغیر 3) لنز موتوردار

لنز های ثابت (Fixed)

در این لنز ها فاصله کانونی ثابت است ، بنابراین زاویه دید ثابت دارند ، واحد اندازه گیری فاصله کانونی میلی متر (mm) است و معمولا در لنز های ثابت اندازه آن روی لنز نوشته میشود .

لنز های متغیر (Varifocal)

لنزی است دارای فاصله کانونی متغیری می باشد و هم چنین زاویه دید متغییری دارند فاصله کانونی این لنز به صورت دستی تغییر می کند این لنزها دارای 2 اهرم هستند که یک اهرم  مربوط به تغییر عدسی دوم و اهرم دیگر مربوط به تنظیم عدسی اول(ccd تنظیم وضوح و شفافیت تصویر) می باشد. پس هرنوع تغییر در محل قرارگیری عدسی دوم موجب تغییر محل قرارگیری عدسی اول نیز هست. لنز متغیر قابلیت شفاف سازی تصاویر به صورت خودکار و هوشمندانه را ندارند.

لنز های موتور دار (Motorized)

لنزی همانند لنز متغیر است ولی با این تفاوت که فاصله کانونی آن از طریق کنترل از راه دور توسط موتور داخل لنز تغییر می کند. و این لنزها قابلیتی دارند که کیفیت و شفاف سازی تصویر به صورت خودکار انجام میگیرد.