معرفی مجازی سازی یا virtualization

مجازی سازی یا Virtualization که گاهی به اختصار به آن VPS یا VDS هم می گویند، روشی برای اداره منابع سرور و یا شبکه  است که در آن منابع سخت افزاری با استفاده از یک مدیریت نرم افزاری به چند قسمت مستقل تقسیم می شود. با این کار هر کدام از قسمت های مجزا شده به صورت مستقل امکان مدیریت منابع و نرم افزارهای خود را دارند. همچنین فضایهای دیگری مانند کارت شبکه، رم، پردازشگرهای گرافیکی و سایر اجزای نرم افزاری می توانند به صورت مشترک و همزمان بین تمامی کاربران و واحدها به خدمت گرفته شود.

در Virtualization امکان مدیریت مستقل هر بخش وجود دارد و هر کدام از بخش ها در این جا می توانند سیستم عامل، نرم افزارها و یا حتی دسترسی سخت افزاری خاص خود را داشته باشند.

virtualization

تاریخچه مجازی سازی سرور و شبکه

 1. این فناوری از ابتدای مهندسی کامپیوتر و IT  وجود داشته که با مرور زمان شاهد  گسترش و بهبود در آن هستیم از وقتی که علم در کامپیوتر   توانسته  سرور های قدرتمند، برنامه های کاربردی،  هارد دیسک ها و … را در اندازه های کوچک یا بزرگ تولید کند در همین امر سبب ارزش دار شدن  دنیای مجازی و زندگی روزمره شده است.
 2. در دنیای امروزی  باید با انواع تکنیک ها یا روش های مجازی سازی طبق محصولاتی که شرکت های مجازی سازی مانند Citrix ، Oracle ، IBM، VMware، مایکرسافت و …  می سازند آشنایی داشته باشید.اما وجود نمونه های متعدد از نرم افزار های مجازی ساز این کار را مقداری سخت کرده  ما در ادامه به توضیح انواع مجازی سازی می پردازیم با ما همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه این  فناوری تقریبا به اوایل سال 1960 بر می گردد اما خوب است بدانید که تا اوایل سال 2000 خیلی از آن استفاده نمی کردند این تکنولوژی مدت زیادی است که ارائه شده اما در چند دهه گذشته استفاده از آن مرسوم شد و پای خود را به رایانش ابری نیز باز کرد.

Virtualization

مزایای مجازی سازی سرور و شبکه

۱- مدیریت بهتر شبکه و ایجاد انعطاف پذیری بالا در استفاده از تجهیزات
۲- کاهش میزان فضای مصرفی در دیتا سنتر
۳- فرآیند نگهداری و پشتیبانی آسان‌تر و بهینه تر
۴- صرفه جویی در مقدار فضای مورد نیاز جهت مکان‌های سرویس دهنده ها
۵- صرفه جویی در مصرف انرژی
۶- کاهش پیچیدگی های اجرایی
۷- کاهش هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری
۸- افزایش و بازدهی بیشتر توان عملیاتی با استفاده از سرور مجازی
۹- ایجاد امنیت بیشتر در شبکه
۱۰- افزایش ظرفیت شبکه و انعطاف پذیری بیشتر آن
۱۱- استفاده چندین نفر به طور اشتراکی از سرور و بالا بردن بهره وری و کارایی شبکه

ابزار های مجازی سازی و بکاپ

مجازی سازی ابزار های مخصوص به خودش را دارد، این ابزار های مفید و کار آمد در پیاده سازی زیر ساخت های مجازی، رفع خطا ها، پشتیبان گیری اطلاعات، مانیتورینگ و گزارش گیری به شما کمک شایانی می کنند و استفاده از آن ها بسیار راحت است. ابزار هایی مانند:

Virtual box
VM Turbo
Virtualization
RV tools
Esxi

| کارشناسان ما آماده ارائه خدمات تلفنی، اینترنتی و حضوری به مشتریان محترم می‌باشند.

کارشناسان مجرب و با تجربه ما، با به کارگیری آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه‌های طراحی و پیاده سازی، اجرای دستورالعمل استاندارد پروژه های مجازی سازی، تهیه نسخه های پشتیبانی (Back Up)، اتصال ESXها به Storage ها، انتقال اطلاعات بین سرورهای مجازی و حقیقی و … توانسته اند مورد تایید و اعتماد سازمان ها و ارگان های بزرگ کشوری قرار گیرد و به موجب همین اعتماد، پشتیبانی و گارانتی محصولات HP برای این مجموعه معتبر است.

سوالات متداول

 1. صرفه جویی اقتصادی چشمگیر در کوتاه مدت و بلند مدت
 2. صرفه جویی در مصرف انرژی
 3. افزایش مدیریت و نظارت
 4. افزایش سرعت و کیفیت سرویس های نرم افزاری
 5. افزایش راندمان کاری
 6. سهولت در پشتیبان گیری از اطلاعات
 7. نگهداری ساده تر و بهینه تر سرویس‌ها
 8. استفاده بهینه از ظرفیت سخت افزار موجود
 9. کاهش نیاز به سخت افزار
 10. تامین بهتر امنیت اطلاعات
 11. مدیریت امنیت اطلاعات
 12. امکان اعمال تغییرات، بسیار سریعتر و با انرژی کمتر
 13. کاهش فضای فیزیکی مصرفی برای سیستم‌های آی تی در دیتا سنترها و حتی میز کاربران
 14. کار و پایداری بی وقفه حتی در صورت خرابی سخت افزار و یا ارتقا سخت افزار
 15. کاهش چشمگیر مصرف پهنای باند در شبکه
 16. افزایش پایداری شبکه و زیر ساخت
 17. آلودگی صوتی و حرارتی پایین تر

امروزه یکی از روش های نوین در شبکه استفاده از مجازی سازی سرور می‌باشد. در واقع امروزه مجازی سازی سرور جز اصلی مراکز داده استفاده می‌شود. علت استفاده از این روش به دلیل امکانات بالایی میباشد که مجازی سازی سرور در اختیار مدیران بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت مدیریت بهتر شبکه و سیستم ها قرار می‌دهد و از سوی دیگر مجازی سازی سرور با امکان افزایش بهره وری و کارایی در استفاده از بخش سخت افزاری و نرم افزاری با ایجاد کاهش هزینه ها نیز مورد توجه می‌باشد.

برای اطلاع از قیمت خدمات مجازی سازی سرور و استفاده از مشاوره های رایگان کارشناسان فنی مجموعه ارتباطات توانا میتوانید با شماره 91017668-021 / 35250676-041  تماس حاصل فرمایید.

نوشته ها و مطالب مرتبط